Skaitmeninė transformacija ir organizaciniai pokyčiai: literatūros analizė
DOI:
https://doi.org/10.52320/dav.v22i1.367Reikšminiai žodžiai:
skaitmeninė transformacija, skaitmeninė organizacija, technologijų įsisavinimas, verslo modelio inovacijos, strateginis valdymasSantrauka
Skaitmeninė transformacija keičia organizacijų struktūrą ir veikimo būdus, tačiau daugelis jos poveikių išlieka neaiškūs. Šiame straipsnyje skaitmeninę transformaciją suskaidome į tris pagrindinius komponentus: skaitmenizavimą ir visapusišką transformaciją. Toliau pateikiame integruotą sistemą, kuri apima ne tik technologinius pokyčius, bet ir organizacinės struktūros bei kultūros poslinkius. Apžvelgdami literatūrą nuo 2018 iki 2024 metų ir nagrinėdami realaus pasaulio pavyzdžius – nuo tokių įmonių kaip „Amazon“ ir „GE“ sėkmės istorijų iki tokių atvejų kaip „Blockbuster“ ir „Nokia“ patirtų sunkumų – parodome, kad skaitmeninė transformacija gali lemti plokštesnes hierarchijas ir lankstesnius, duomenimis grįstus sprendimų priėmimo procesus. Vis dėlto išlieka tokių iššūkių kaip kultūrinis pasipriešinimas ir sunkumai integruojant esamas sistemas. Mūsų tyrimai rodo, kad sėkminga transformacija reikalauja kruopštaus technologijų, kultūros ir strategijos suderinimo. Be to, siūlome diagnostinį įrankį, skirtą organizacijos skaitmeninei brandai įvertinti, ir pabrėžiame, kad skaitmeninė transformacija nėra vienkartinis įvykis, o nuolatinė strateginė kelionė, kurios tikslas – išlaikyti konkurencinį pranašumą sparčiai besikeičiančioje skaitmeninėje aplinkoje.
Atsisiuntimai
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Autorių teisės (c) 2025 Murat Mehmet Koska, Cemal Akturk, Ceren Cubukcu Cerasi

Šis darbas licencijuotas pagal Creative Commons Attribution 4.0 tarptautinę licenciją.
Atskiri straipsniai yra skelbiami „Open Access“ pagal „Creative Commons“ licenciją CC-BY 4.0, leidžiančią neribotai naudoti, platinti ir atgaminti betkokioje laikmenoje, su sąlyga, kad nurodytas originalus autorius ir šaltinis. Autoriai išlaiko autorių teises į savo straipsnius, tačiau suteikia Klaipėdos valstybinei kolegijai pirmojo leidinio teisę.